دات نت نیوک
X
شرح
12 99

تشریفات عروسی در ادیان مختلف

مراسم عروسی و تشریفات مربوط به عروسی کمی استرس زا و پرهیجان می باشد. خبر خوب این است که اکثر مراسم ها از قالبی مشابه پیروی می کنند ، بنابراین اگر در چند مورد شرکت کرده اید ، احتمالاً تصوری از نحوه معمول برگزاری خدمات عروسی گرفته اید. البته ، فرهنگ ها و آیین های مختلف عناصر متمایز متفاوتی را در خود جای داده اند.در این مقاله به تشریفات عروسی در چندین دین می پردازیم.


 

در عروسی های مدرن و غیرملیتی از نظر ساختار بیشترین انعطاف پذیری را دارند و از نظر ساختار شبیه به یکدیگر هستند در حالی که مراسم مذهبی چندان قابل تنظیم نیستند. برای مثال عروسی های کاتولیک باید همیشه در داخل یک کلیسا برگزار شود - بدون استثنا. گرچه در هر نوع مراسم عروسی تمایزاتی وجود دارد که براساس تفاوت های منطقه ای و قومی تغییر می کند .

1تشریفات عروسی در دین مسیحیت:

به طور کلی مراحل به این شکل است که عروس و داماد مورد استقبال نماینده مربوطه قرار می گیرد و متعاقبا تبادل هدایت انجام می شود. سپس زوجین حلقه هایی را رد و بدل می کنند و پس از بوسیدن زن و شوهر توسط یکدیگر ،نماینده دولت آنها را برای اولین بار به عنوان یک زوج متاهل اعلام می کند.

در این مراسم مهمان ها ابتدا به داخل کلیسا و در جایگاه وارد می شوند و در صندلی های خود می نشینند.بعد از آن عروس توسط مادرش بدرقه می شود و پدر عروس آن را تا جایگاه مخصوص به عروس و داماد همراهی می نماید. در این زمان دختر بچه هایی که حامل گل و حلقه می باشند نیز به دنبال عروس وارد جایگاه می شوند.

بعد ار ورود عروس نماینده مربوط به دولت به همه ی مهمانان خوشامد گویی می کند و شاهدان مربوط به عقد را که از قبل عروش و داماد آنها را معرفی نموده اند به جایگاه دعوت می کند.

ازدواج در کلیسا

در این قسمت نماینده مربوطه قسم های مربوط به قبل از عروسی را که شامل این می باشد که عروس و داماد در تمام مراحل زندگی در کنار هم هستند را خوانده و پس از تایید توسط عروس و داماد حلقه بین آنها رد و بدل می شود.

بعد از آن عروس و داماد یکدیگر را می بوسند و نوبت به مراسم وحدت می رسد.در این مرحله زوجین کاری را انجام می دهند که از نظر جسمی نماد اتحاد جدید آنهاست ، مانند استفاده از دو شمع برای روشن کردن یک شمع یا دستان خود را با یک روبان به هم می بندند.

در آخر نماینده از تمامی مهمانان در خواست می نماید تا در سر جای خود به ایستند و به طور دسته جمعی برای عروس و داماد دعا نمایند و بعد از دعا زوجین را عروس و داماد معرفی نمایند.

2تشریفات عروسی در دین یهود:

در این مراسم عروس و داماد به صورت خصوصی قرار داد ازدواج را که (( کتوبا)) نام دارد را امضا می نماید. در این مراسم رسم بر این است که خانواده عروس در سمت راست و خانواده داماد در سمت چپ قرار می نشینند. سپس خاخام از عروس و داماد و همراهانشان دعوت می نماید تا وارد سالن عروسی شوند، اول از همه پدر بزرگ و مادر بزرگ عروس وارد شده و در ردیف اول سمت راست می نشینند و بعد از آن نوبت به پدر بزرگ و مادربزرگ داماد می شود که آنها نیز در ردیف اول در سمت چپ سالن می نشینند

حال نوبت ورود دو ساقدوش داماد می شود و بعد از آن داماد به همراهی والدینش به سمت جایگه عروس و داماد که ((چوپا)) نام دارد می رود.

در مرحله ی بعد به ترتیب ساقدوش های عروس، کودکان حامل حلقه و گل و در آخر عروس به همراهی والدینش وارد چوپا می شوند. درتشریفات عروسی یهودیان در زیر چوپا یک سازه تاج چهار قطب زیبا به نام chuppah قرار می گیرد. که شما هدایای خود را در زیر سازه ای که نمایانگر ایجاد خانه جدید یهودیان است ، قرار می دهید.

Hakafot (یا حلقه زدن): هنگامی که به چوپا می رسید ، آیینی به نام حلقه زدن ، که از سنت اشکنازی تبریک می گوید ، در جایی برگزار می شود که عروس هفت بار داماد را دور خود حلقه می زند. این نماد عروس است که دیوار محافظی از داماد ایجاد می کند. به طور معمول ، یک برکت وجود دارد ، و شما یک نوشیدنی شراب از همان فنجان تقسیم می کنید. زوج های مدرن تر هر کدام سه بار دور هم حلقه می زنند و هر کدام یک بار دیگر برای تقسیم عادلانه تر نقش ها نشان می دهند.

تبادل حلقه: سپس داماد انگشتر را به عروس می دهد و کتوبا را با صدای بلند می خوانند. در بسیاری از مراسم ها به زبان عبری برکات و دعاها خوانده می شود ، اما عروسی های مدرن تر انگلیسی را در بر می گیرد تا مهمانان غیر عبری زبان بتوانند عناصر مقدس را درک کنند.

Sheva Brachot(هفت برکت): هفت برکت بر سر زن و شوهر خوانده می شود. اگرچه آنها معمولاً توسط مقام رسمی قرائت می شوند ، شما می توانید اعضای خانواده و مهمانان ارجمند را برای خواندن متن به زبان عبری یا انگلیسی انتخاب کنید. سپس هر دو نوشیدنی دیگری از فنجان برمی دارید.

تشریفات عروسی در دیت یهود

شکستن شیشه: پس از آن عروس انگشتر خود را به داماد می دهد و پس از آن داماد با پا زدن روی آن شیشه ای را می شکند که نمادی از تخریب معبد اورشلیم است." قبل از آن معمولاً خواندن آیه ای از مزمور 137 ، که بشارت می دهد اورشلیم را حتی در شادترین ساعت به ذهن بسپارد ، شکستن شیشه یک یادآوری هشدار دهنده است که حتی در خوشحالترین زوجین باید لحظه ای غم انگیز در تاریخ خود را تأمل کنند. شیشه به طور معمول در پارچه پیچیده می شود تا از آسیب دیدگی جلوگیری کند.

و در آخر نوبت به mazel tov! می رسد

پس از شکستن شیشه ، از مهمانان دعوت می شود تا فریاد بزنند "mazel tov!" یعنی تبریک.

3تشریفات عروسی در هندوها:

اگر به عروسی هندوها رفته باشید ، می دانید که این رویدادها غالباً رویدادهای طولانی ، خارق العاده و مجلل هستندعروسی های هندوها به طور سنتی چندین روز برنامه های مفصلی دارند. در حالی که این مراسم فقط یکی از روزهاست ، جشن ها و سنت های پیرامون عروسی این مراسم را طولانی می کند.

Baraat (ورود داماد): .برات موکب عروسی داماد است که داماد با سواری سفید تشریفاتی همراه با همراهی همه دوستان و خانواده اش به آنجا می آید. اغلب موسیقی زنده و رقص وجود دارد که می تواند ساعت ها ادامه داشته باشد. داماد همچنین می تواند ورودی بزرگی روی فیل ، ارابه یا ماشین تزبین شده ایجاد کند.

میلنی: پدر و مادر عروس و نزدیک ترین دوستانش از داماد استقبال می کنند. به او می توان شگون - نشانه خوش شانسی - پول نقد یا لباس به او داد. گاهی اوقات والدین عروس به او غذا می دهند.

گارلند Jai Mala: عروس و داماد در زیر مانداپ یا یک سکوی تاج مانند تزئین شده و زیبا تزئین شده قرار می گیرند این نماد استقبال از یکدیگر در خانواده هایشان است. پدر و مادر عروس ، به عنوان نمادی از دادن دختر خود ، به دست زوج خواهند پیوست. این مراسم آغاز می شود ، والدینشان تحت مانداپ به زوجین می پیوندند و کشیش نماز را به زبان سانسکریت آغاز می کند.

آگنی پوجان: در مرکز مانداپ ، یک آتش مقدس یا Agni Poojan روشن شده است. این آیین خدای آتش Agni را فرا می خواند ، که از طریق آتش زنده می شود ، تا شاهد این جشن باشد. عروس مشت های برنج را به عنوان نذری معروف به همام به آتش می اندازد.

عروسی هندو

Saptapadi: اینجاست که شما هفت قدم با هم برمی دارید تا نماد دوستی - اساس ازدواج هندوها باشد. بسته به سنت های خاص جغرافیایی ، ممکن است لباس های شما به هم گره خورده باشد ، و شما می توانید هفت قدم بردارید یا هفت بار دور آتش بچرخید. این مهمترین مرحله در ازدواج هندوها است و پس از این ، شما رسماً ازدواج کرده اید.

نعمت های نهایی: این مراسم معمولاً با دعا ، خواندن و برکت از بزرگان آنها به پایان می رسد. والدین و کشیش زن و شوهر به طور معمول عروس تازه عروس را برکت می دهند اما مهمانان ویژه نیز تشویق می شوند که در آن شرکت کنند.

تالامبرالو: این پایان مراسمی است که شما با دوش گرفتن برنج ، زعفران و زردچوبه به یکدیگر برکت می دهید. اعتقاد بر این است که این امر باعث موفقیت در ازدواج شما می شود.

مطالب مرتبط

خدمات و تشریفات وان ودینگ با کادری تحصیل کرده و کاردان در رشته های مدیریتی و هتل داری و با تجربه ارائه دهنده خاص ترین و لوکس ترین خدمات مجالس

آدرس: پونک میدان عدل ب سمت مخبری.پلاک ۶۸ واحد ۱
تلفن: 09124920947-44813401

ایمیل: info@1wedding.ir