دات نت نیوک
X
شرح
12 99

مراسم عروسی بندرعباسی

تشریفات عروسی دارای بخش های مختلفی می باشد که قسمتی از آن بر گرفته از سلایق عروس و داماد و شرکت ارائه دهنده خدمات عروسی می باشد و بخشی از آن بر گرفته از آداب و رسوم استان های محل تولد عروس داماد و یا استانی که مراسم در آن برگزار می گردد می باشد. که در این مقاله به مراسم عروسی در بندر عباس می پردازیم.


 

در بندر عباس رسم بر این است که بعد از مراسم خواستگاری و توافق بین خانواده های دو جوان مراسم عقد برگزار می گردد که کلیات این مراسم به همان ترتیبی می باشد که در سایر استان ها نیز برگزار می گردد.در زمان خوانده شدن خطبه عقد همه ی دکمه های لباس عروس و داماد را باز می کنند و تا پایان قرائت خطبه دکمه ها را باز می کذارند.فلسفه این امر آن است که کار و بخت عروس و داماد گشوده بماند و بستگی در کار آنها نباشد.

در روز قبل از عروسی زنان خانواده داماد با لباس های زیبا و رنگارنگ خود به سمت خانواده ی داماد می روند و در پشت در همگی با هم سه مرتبه هلهله (به اصطلاح محلی کیلیلی) می کشند و داماد می بایست خود شخصا در را برای مهمانان باز کند و آنها را به داخل راهنمایی کند.

زنان خانواده داماد، پس از صرف چای و شیرینی به طور دسته جمعی برخاسته و به خانه سایر اقوام می روند و آنها را به وکالت از جانب داماد به مجلس دعوت می کنند. که هر کدام از این مهمنان بعد از دعوت خود به جمع دعوت کنندگان از سایر بستگان و آشنایان می پیوند.

سپس همه مجددا به خانه ی داماد می روند و پارچه هایی را که داماد برای عروس خریداری کرده است در جعبه های بزرگی قرار داده و روی آن را با پارچه های سبز می پوشانند.یکی از زنان خانواده آن را بر سر خود قرار می دهد و به همراه بقیه بستگان نوازندگان با ساز و کرنا و دهل، پای کوبان و آواز خوانان به سمت خانه ی عروس راهی می شوند.

در خانه ی عروس پارچه ها را به سایر مهمانان نشان می دهند و هر یک از زنان یکی از پارچه ها را به خانه برده تا برای عروس چیزی بدوزد و به عروس هدیه دهد.

در همان شب، دست و پای عروس را حنا می بندند.در مراسم حنابندان معمولا هشت زن،چهار نفر سمت راست و چهار نفر در سمت چپ عروس و داماد قرای می گیرند و در حالی که هر یک دستمالی در دست دارند آنها را به طرز جالبی تکان می دهند و این شعرهای معروف خود را با لهجه محلی می خوانند.

پس از اتمام کار دست و پای عروس را حنا بسته و با دستمال های سه گوش زری دوزی شده می بندند.

در روز عروسی داماد را بعد از بردن به حمام دامادی سوار بر اسب و یا شتری می کنند و بر سر داماد پارچه سبز نازکی می اندازند و در چلوی او پسر بچه ای را می نشانند تا خدا به این زوج پسری عنایت فرماید

بعد از آن سینی بزرگی در میان جمعیت در برابر او می گذارند و هر یک از مهمان ها مبلغی را به عنوان هدیه در سینی قرار می دهد.و سپس به خانه ی پدری خود رفته و از پدر درخواست انعام می نماید و از مادر خود می خواهد تا شیرش را حلال کند.

بعد از این مراسم داماد به خانه ی عروس رفته و مراسم عروسی را برگزار می نمایند. بعد از این مراسم عروس و داماد یه روز در حجله می مانند و بعد از آن به دیدار پدر و مادر خود می روند که در اصطلاح محلی به این کار<<سر آخونی رفتن>> می گویند و به این ترتیب زندگی زناشویی عروس و داماد آغاز می گردد.

مطالب مرتبط

خدمات و تشریفات وان ودینگ با کادری تحصیل کرده و کاردان در رشته های مدیریتی و هتل داری و با تجربه ارائه دهنده خاص ترین و لوکس ترین خدمات مجالس

آدرس: پونک میدان عدل ب سمت مخبری.پلاک ۶۸ واحد ۱
تلفن: 09124920947-44813401

ایمیل: info@1wedding.ir