دات نت نیوک
X
سفره عقد-تشریفات مجلل 1wedding
تشریفات عروسی تشریفات سفره عقد

سفره عقد

سفره عقد یکی از قدیمی ترین و با ارزشمند ترین سفره هایی می باشد که ما ایرانیان در رسوم خود داشته و داریم.سفره عقد علاوه برایجاد زیبایی و شکوه درمجلس عقد و یا عروسی دارای معانی گوناگونی می باشد که با قرارگرفتن هریک از اعضای سفره عقد به وجود می آید. در چیدمان سفره عقد رنگ سفید ، رنگ قالب می باشد که به معنی آرامش،امنیت،صلح، سپیدبختی، پاکدامنی و بی گناهی می باشد.زیبایی و نحوه چیدمان این وسایل، فضای جشن را به گونه دیگری رقم می زند سفره های عقد را معمولا بر دو اساس چیدمان می توان به دو دسته تقسیم نمود:

1سفره های عقد مدرن

  1. در طراحی به روش مدرن اصولا برای سفره از تور و یا پارچه دانتل استفاده می گردد تا با سایر وسایل هم خوانی بیشتری داشته باشد.بهترین نوع تور برای سفره های عقد بهترین نوع تورهای خشک و حجیم می باشند زیرا با قراردادن سایر اجزا بر روی این تورها اجسام مقداری در تور فرو می روند و زیبایی سفره عقد را دو چندان می نمایند.
  2. در چیدمان سفره های عقد مدرن دست شما برای انتخاب ظروف باز تر است و شما می توانید از ظرف های گوناگونی همچون ظروف کریستال با طرح حهای گوناگون و یا ظرف های گیلاسی شکل بزرگ استفاه نمایید.
  3. در سفره های عقد مدرن بیشتر از میوه هایی همچون موز و آناناس استفاده می شود ولی مهم ترین چیز در میوه های سفره عقد چیدمان آنها می باشد نه نوع میوه. تشریفات عروسی 1wedding با دارا بودن کادری مجرب زیبا ترین و جدید ترین روش های میوه آرایی را برای سفره عقد شما انجام می دهد تا زیبایی سفره ی عقد شما چندین برابر گردد.
  4. برای تزیین قند مخصوص ساییدن بالای سر عروس و داماد می توانید از عروسک های کوچک و یا گلهای مصنوعی استفده نمایید و آن را داخل تور بگذارید.

2سفره های عقد سنتی

  1. در چیدمان سفره عقد به روش سنتی معمولا از پارچه های ترمه یا قلم کاری شده استفاده می نمایند و در انتخاب ظرف ها از ظرفه ای مسی،سفالی و یا فلزی استفاده می گردد.
  2. در انتخاب ظرف ها از ظرفه ای مسی،سفالی و یا فلزی استفاده می گردد.
  3. در سفره های سنتی بیشتر از میوه هایی همچون انار و سیب سرخ استفاده می گردد ولی به طور کلی در انتخاب نوع میوه قانون خاصی وجود ندارد و کاملا سلیقه ای می باشد.
  4. در تزیین قند بهتر است از گل های طبیعی و تور استفاده نمایید تا حالت سنتی خود را حفظ نماید.
و در بعضی مواقع تلفیقی از مدرن و سنتی که عده ی کمی به این نوع سفره ها روی می آورند و کاملا براساس سلیقه عروس و داماد چیده می شود.

برای سفره های عقد یا می توان سفره را به طور کامل و براساس سلیقه عروس چید و یا اینکه از خنچه های عقد آماده استفاده کرد.تشریفات وان ودینگ دارای گسترده ترین طیف انواع مختلف خنچه های عقد می باشد که عروس و داماد می توانند از میان آنها خنچه ی مورد نظر خود را انتخاب نمایند و یا اینکه از متخصصین ما در چیدمان سفره عقد کمک گرفته و با مشاوره آنها سفره های عقد خود را با بهترین چیدمان و خاص ترین شیوه تزیین نمایند

خدمات سفره عقد
سفره عقد

اجزای اصلی و همیشگی سفره عقد

کلام الله مجید:
نماد تاکید وصلت و به نوعی مهمترین بار معنوی این پیوند فرخنده می باشد و بهتر است که در بالاترین قسمت سفره و در نزدیکی عروس و داماد بر روی رحل قرار بگیرد.
سفره عقد:
سفره عقد به معنی همبستگی و شکل گرفتن خانواده می باشد سفره ی عقد را اصولا به سمت قبله پهن می کنند و عروس و داماد نیز رو به قبله بر سر سفره می نشینند اما در بعضی مواقع نیز بر اساس وظعیت اتاق عقد در جهت های دیگر قرار می گیرد.
گردو :
بخاطر عمر طولانی درخت گردو از گردو به عنوان نماد افزایش طول عمر عروس و داماد نام می برند.(انشالله) و گستردگی سفره و برکت می باشد
بادام و فندق :
هر کدام از میوه های بهشت هستند که نماد تداوم نسل شما می باشد
نان سنگک :
نشانه برکت و رزق و روزی
اسپند :
برای دور شدن چشم بد
نقل و شاخه نبات :
شیرینی برای پیوند زناشویی است و برای شیرین شدن زندگی عروس و داماد می باشد
تخم مرغ :
نماد تولد و بهتره بگوئیم نماد بچه دار شدن عروس و داماد است.معمولا برای تبرك تعداد تخم مرغ ها را پنج دوازده يا چهارده به نيت پنج تن دوازده امام (ع)‌و چهارده معصوم(ع)‌انتخاب می كنند.
آینه وشمع و شعمدان :
نماد روشنایی و گرمی بین عروس و داماد می باشد بهترین جا برای قرار گرفتن آینه و شمعدان عروسی در انتهای سفره است به صورتی که عروس و داماد خود را بتوانند در آن ببینند
گلاب:
سمبل عطر و تقدس
عسل:
نماد شروع زندگی شیرین
جا حلقه ای:
یکی از اجزای مهم و شایان توجه در سفره، جا حلقه ای می باشد که در تهیه ی آن باید نهایت سلیقه را به کار برد
جشن عقد
گل:
گل به نشانه شادابی و طراوات و به عنوان نمادی از زيبايی اين پيوند،سبدی از گل بر سفره عقد می نشانند. همچنين برای آراستن اجزای ديگرسفره عقد نيز از شاخه های گل و گلبرگ های رنگين استفاده می كنند . گل سرخ يا رز نماد شناخته شده عشق در سراسر جهان است .
ميوه:
میوه از دیگر اجزای سفره عقد است.نهادن ميوه های رنگين بر سر سفره عقد به منزله برخورداری عروس و داماد از مواهب رنگارنگ الهی ونعمت های طبيعی زندگی است.
سکه:
سکه های ویژه سفره عقد ،طلایی رنگ است که روی آن مبارک باد یا نام مبارک حضرت مهدی (عج) ضرب می شود که برای نماد افزایش کسب و کار و پول است

اجزای متغیر سفره عقد بر اساس رسوم

خشخاش،برنج،نمک،رازیانه،چای،کندر:
رای دور کردن چشم بد و چشم شیطان از زندگی عروس و داماد
انارو سیب:
این میوه های از میوه های بهشتی هستند و نماد تندرستی و شادابی است
سجاده،تسبیح و مهر:
نمایانگر اهمیت نماز و عبادت و برکت زندگی
سنجد:
محرک عشق و دلدادگی ، آویشن خوش بویی و سرزندگی ، نقل نشان شیرین کامی و برنج «درگذشته جو بکارمی بردند» نشانه برکت زندگی که در زمان عقد هنگام خواندن اوستای تندرستی روی شانه عروس و داماد توسط موبد ریخته می شد .
نخ و سوزن:
معنای خیلی جذابی دارد و آن یعنی اگر در زندگی زناشویی عروس و داماد دچار مشکل شدند و یا فاصله ای بینشان ایجاد شد آن را با نخ و سوزن مینوی«معنوی» بدوزند و نگذارند بزرگ تر شود.
قیچی:
یعنی عروس و داماد نقش دو تیغه قیچی را داشته و باید زندگی را با همدلی و همکاری پیش ببرند .
پنیر و سبزی:
پنیر و سبزی نشانگر وسعت روزی است و سبزی نیز نمایانگر سرسبزی و سلامتی است.همچنین پنير را با نيت وسعت روزی و سپيد بختي بر سر سفره عقد می نشانند.

چیزی که وسعت و شکوه سفره عقد را افزایش می دهد چیدمان،تزیین و هارمونی سفره عقد می باشد که تشریفات وان ودینگ بهترین مشاور و مجری در این امر می باشد. در کنار سفره عقد دیزاین اتاق عقد، وسایل پذیرایی گل آرایی، شمع آرایی، آتش بازی، مه یخ و نور پردازی به همراه موزیک مناسب جشن می تواند جشن عقد شما را به یاد ماندنی تر و با شکوه تر نماید تا این شب مهم نه تنها در یاد و خاطره ی شما بلکه در یاد و خاطره مهمانان شما نیز برای همیشه ثبت گردد.

خدمات و تشریفات وان ودینگ با کادری تحصیل کرده و کاردان در رشته های مدیریتی و هتل داری و با تجربه ارائه دهنده خاص ترین و لوکس ترین خدمات مجالس

آدرس: پونک میدان عدل ب سمت مخبری.پلاک ۶۸ واحد ۱
تلفن: 09124920947-44813401

ایمیل: info@1wedding.ir